Sinema Dünyasında Yerimiz Varmı?
Yazan by
Friday, March 11, 2016

Hepimizin bildiği gibi her gün sinema, dizi film dünyasına yeni yeni senaryolu onlarca film giriyor. Tabi bu filmler çoğu zaman sinemalarda film öncesinde aylar öncesinden reklamları yapılmakta ve buna rağmen yaklasık bu filmlerin %80 ni izleyici kitlesinin istediğini karşılayamıyor.

 

Şimdi filmlerde bazı ana temalara bakalım;

Amerikan yapımı filmlerde genellikle kurtarma operasyonu, terorist ile mücadele, başkanı koruma içerikli aksiyon filmleri görüyoruz tabi arada fantastik filmlerde boy gösterebiliyor. Örneğin Yüzüklerin efendisi tarzında filmler tabi bunlarda yıllar önce yazılmış efsanevi hale gelmiş kitaplardan oluşturulmakta.

 

Bizim Türkiye yapımı filmlere baktığımızda (aksiyon filmlerimizi göremedik bir türlü) günü birlik aşkların yaşandığı, aile kültüründen uzaklaştıran özgürlük adı altında insanların serbest bırakıldığı ve sadece inancımız gereği korkularımızın sunulduğu sahnelerden oluşmuş senaryolar görebiliyoruz. Bazen bir kanalda yeni bir türk sineması olduğunda diğer kanalda Kemal Sunal filmi var ise Kemal Sunal filmini tercih ediyoruz. Sebebi yaşadığımız sıkıntıları çok güzel sekilde ekrana sunan bir karakter olması. Hangi filmini izlersek izleyelim hepsinden birer pay çıkabiliyoruz.

 

 

Gün içinde TV kanallarında yayımlanan o kadar dizi varki ama temaları aynı. Hepsinde aşk, ihanet ve MODA var. Gençliğimize yön veren giyimleri daha çok sergiliyorlar gibi...

 

Bazen merak ediyorum bu kadar filmde oynayan insanların gerçektende filmlerdeki gibi zenginlik yaşayıp, lüx villalarda oturup, son model arabalarlamı geziyorlar? Hemen aklıma bu soru oluştuğunda Mandıra Filozuf u filmi geliyor :) Orada aktörümüz şirket seminerinde katılıyor ve KİŞİSEL GELİŞİM eğitim veriliyor (gaz vermekten başka bir sey değil tabi). Kim yalı ister sorusuna aktörümüz İstanbul'da kaç yalı var seklinde karşı sorarak eğitmenden yaklaşık 600 tane kadar cevabı alıyor. Müthiş nokta burada cuk diye oturuyor açıkcası. Aktörümüzün sözü bizim şirkette yedi elli çalışan var nerde kalacak peki yüz elli tanesi.

 

Burdada bir özet çıkarırsak herkes görüntüde olduğu gibi yaşayamıyor. 

Fazla konuyu dağıtmadan hemen toparlayıp kısa keseyim. Bir gün bir film yapımcısı bu yazımı okuduğunda gerçektende özgün film senaryosunu işlerse bizde dünya içinde gerekli yer edinebilir, edinildiği gibi bizimde seyir sefamız olur :)

 

Mutlu kalın.

Bu makale
5 puan
Puan ver
1 2 3 4 5

Beğen

Beğendiniz

Şikayet

Şikayet Ettiniz.
Şikayet Nedeni
Vazgeç
0 yorum